Šokující film Krvavý diamant

Blood Diamond - Krvavý diamant Na tento film jsem se těšil již od první zmínky, že se připravuje. Byl jsem ale skeptický, že z toho vyleze jen béčkový akčnák a bude těžit hlavně z toho, že hlavní roli hraje Leonardo DiCaprio. Nicméně režisér Edward Zwick, který má na kontě mimo jiné Posledního Samuraje se úkolu zhostil opravdu zodpovědně. Problém „krvavých“ diamantů v Africe ukazuje tak naturalisticky, ale bez přikrášlení, že zřejmě spoustu lidí od nákupu tohoto drahokamu odradí. Nicméně v dnešní době v Africe konfliktů ubylo a kontrol přibylo, tak by to již nemuselo být v současné době tak hrozné.

Bývalý jihoafrický žoldák Danny Archer (Leonardo DiCaprio), toho času pašerák diamantů na volné noze ve výkonu trestu, se v sierraleonském vězení setká se Solomonem Vandym (Djimon Hounsou), jednou z obrovského množství obětí občanské války. Prostý rybář odvlečený od rodiny do diamantového dolu, aby otrockou prací pomohl financovat další vraždění, se stane Archerovou nadějí na když už ne poklidné, pak alespoň nějaké stáří – Archer totiž dluží svému zaměstnavateli nemalý peníz a Vandy zase natrefil na vzácný růžový diamant obrovské hodnoty. Tato dvě ztělesnění protikladů afrického kontinentu uzavřou výměnný obchod – diamant za nalezení Vandyho rodiny.

Režisér Edward Zwick se pokusil uchopit dobrodružný film o honbě za pokladem poněkud jinak než je obvyklé a dát mu i jakousi hloubku a výpovědní hodnotu o věcech, o kterých průměrný divák zaslechne něco málo ve zprávách a jež jsou mu lhostejné. Zda šlo skutečně o jakýsi vznešenější záměr nebo (s)prosté zatraktivnění tolikrát obehrané písně, to si každý divák musí přebrat sám. Jisté je jen to, že na americkou filmovou akademii zapůsobil Krvavý diamant dost na to, aby ho nominovala na pět prestižních zlatých sošek, mimo jiné za mužský herecký výkon v hlavní i vedlejší roli.

Film se mi líbíl. Z počátku jsem se obával, že mu bude docházet na konci dech, protože má 138 minut, ale nestalo se. Byl napínavý až do konce. Ovšem nedoporučuji pro slabší povahy, hned na začátku filmu usekávají lidem ruce a to je jen slabý odvar toho, co bude dále. Jen stěží si člověk dokáže představit, že něco podobného mohla být respektive může být realita někde na světě. Nicméně to hlavní bylo šokovat. To se povedlo. Ale bylo by naivní myslet si, že tento film ve světě něco změní. Hodnotím 90/100.Komentáře

  1. šperky se zirkony 18.04.09 07:43

    Comment Arrow

    Di Caprio tu zahral jednu ze svych zivotnich roli.

    Film ma jeste jeden rozmer a ten, ze divakovi da lekci jak a co si musi vytrpet lid afriky aby se nam objevil na stole maly diamant.


Přidej vlastní názor

  • Author Avatar

    Ty


Comment Arrow
O autorovi

Petr Parimucha

Vítejte na mém blogu, rád bych se v krátkosti představil. Je mi 26 let. Momentálně nejvíce času věnuji projektu Lepime.cz - obchod se samolepkami na zeď a tvorbě webů postavených na redakčním systému Drupal pod značkou MEPA.CZ.