Funkce pro přidání css třídy „external“ k externím odkazům

Je tomu již několik dní, kdy jsem rukou praštil do stolu(pro ajťáky klávesnice) a řekl: „Naučím se pořádně regulérní výrazy.“ Tak vám tady předkládám první užitečnou funkci, kterou jsem vytvořil.

Podle doporučení(nepamatuji si přesně kterého) by měly být externí odkazy na stránkách označeny. Většinou se jako označení používá obrázek na kterém je čtvereček se šipkou směřující do pravého horního rohu. Umístění u odkazu bývá různé. Viděl jsem obrázek umístěný na začátku odkazu i na jeho konci, někdy i vysunutý mírně nahoru. Protože by obrázek při vypnutém css nebyl videť, bude zobrazen na konci odkazu text (external). Tolik stručný úvod jaké jsou naše požadavky.

Pro samotné nahrazení je nejvhodnější použít v PHP funkci preg_replace(), ale určitě i v jiných programovacích jazycích podporujících Perl regulární výrazy se najde obdobná funkce.

PokračováníPozor na internetové aukce!

Flasdisk Dnes to bude něco pro odreagování. Četl jsem na Game Blogu, jak autor opět „výhodně“ nakoupil zboží z ciziny. Při této příležitosti jsem si vzpomněl na obrázek, který mi nedávno pro pobavení zaslala mamka, že to koluje u nich v práci 🙂

V žádném případě vás nechci odrazovat od nakupovaní na internetu, ale než něco koupíte, tak to řádně zvažte, jestli se skutečně jedná o seriózní byznys.Ivo Lukačovič a scénické rozhovory ve Švandově divadle

Páteční večer jsem strávil u scénických rozhovorů se zakladatelem Seznamu Ivo Lukačovičem. Byl to příjemně strávený večer a mohu jen litovat, že jsem se nezúčastnil přímo ve Švandově divadle.

Scénické rozhovory

Od května 2003 jsou nedílnou součástí produkce Švandova divadla Scénické rozhovory. Jedná se o jevištní talk-show, která se odehrává před publikem a s jeho aktivní účastí v intimním prostoru Studia Švandova divadla. Reálnou blízkost hosta večera a publika nevytváří jen samotné prostředí, ale také zvolená témata a ochota hosta k osobní výpovědi. Atmosféru každého pořadu však také spoluvytváří vědomí všech zúčastněných, že v takovém typu rozhovoru vstupují host, moderátor a diváci do prostoru, v němž nic, kromě témat, není dáno předem, hovor se odehrává, vyvíjí a prožívá právě teď bez možnosti ukrýt se za postavu. A to činí každý večer jedinečným.

Každý rozhovor má předem danou strukturu. Dělí se na čtyři části, přičemž první tři jsou s ohledem na hosta tematicky zaměřeny. Diváci se mohou ptát v průběhu celého večera, nebo pak v jeho závěru, který je vyhrazen jen jejich dotazům.

Moderátorem a dramaturgem Scénických rozhovorů je David Hrbek.

PokračováníDobré služby si dělají reklamu samy: Google Zprávy

Google Zprávy konečně v České Republice - agregátor více než 400 zdrojů!Další v zahraničí velmi populární služba Google News byla přeložena a upravena pro naši malou zemičku.

PokračováníMichael Moore: Sicko aneb tentokrát o zdravotnictví

Sicko - Michael MooreKdyž se řekne Michael Moore, většině lidí se vybaví kontroverzní režisér, který si pohrává s pravdou tak, aby vyzněla co nejvíce v jeho prospěch. U dokumentu Sicko tomu nebude jinak.

Sicko v překladu znamená blázen, ale já bych se spíše přiklonil k názoru, že název vychází ze slova sick = nemocný. Takový je totiž podle Michaela Moora americký systém zdravotnictví, jeden z nejhorších na světě. Celkově je film velmi dojemný a Spojené Státy a jejich zdravotní pojišťovny staví do role tvrdých kapitalistů, kterým jde jen a pouze o zisk. Člověk při shlédnutí filmu shledává dojem, že je zbytečné v Americe být pojištěný, protože při jakékoliv nemoci vám pojišťovna nedá ani korunu. Není se tak čemu divit, že 50 milionů Američanů není pojištěno. Je to ale skutečně tak špatné? To zase mohou posoudit jen sami Američané.

Film je plný dojemných okamžiků, kdy si James musí vybrat, který prst si nechá přišít. Prsteníček mu přišijí za $12 000 a prostředníček za $60 000.

Film také ukazuje, že prakticky v jakékoliv vyspělé zemi jako je Kanada, Velká Británie, Francie, ale i třeba na Kubě mají dostupnější zdravotní péči a bezplatnou (respektive bez doplácení hrazenou ze zdravotního pojištění). Přitom na stejné úrovni.

PokračováníNový design stránek je tu!

Pořád jsem v jednom kole, takže jsem si až s příchodem prvních mrazíků uvědomil, že už není léto. Včeličky už dávno slovy našeho děkana reinkarnovaly(rozuměj umřely), a tak mi nezbylo nic jiného než přijít s novým designem.

Jsem si vědom, že nový design se spoustě lidí nebude líbit, ostatně i mně se líbí málokterý web. Od toho jsou tady striktně necenzurované komentáře ve kterých mi můžete sdělit konstruktivní připomínky. Zároveň ale věřím, že jste tu hlavně kvůli samotnému obsahu, který by v ideálním případě měl být tím, co si pod mým blogem představíte.

PokračováníJak na citace podle normy ČSN ISO 690 a ČSN ISO 690-2

Pokud jste již někdy psali nějakou odbornou práci, určitě jste narazili na problém, jak správně formulovat citace. V českém prostředí se citace upravují podle norem ČSN ISO 690 a ČSN ISO 690–2.

Pochybuji, že by se někomu chtělo tyto normy studovat (pokud ano, tak je naleznete zde). Právě proto vznikl server citace.com, který vám vygeneruje všechny možné typy citací.

Server citace.com má za sebou poměrně dlouhou historii a za záruku kvality můžeme brát třeba ocenění v oblasti knihovnictví a informačních služeb – Cenu Inforum 2005.

Projekt Bibliografické citace původně vznikl v rámci studia předmětu Počítačová gramotnost I. V současné době však již funguje jako komerční projekt. Základem je Generátor citací (nyní ve verzi 1.1), který na základě vložených údajů dokáže vygenerovat citaci dle norem ČSN ISO 690 a ČSN ISO 690–2. Mimoto na našich stránkách zveřejňujeme rady a informace, jak citace tvořit vlastními silami. Projekt si klade za cíl usnadnit studentům i ostatním uživatelům tvorbu bibliografických citací. Své uplatnění však může nalézt také ve studovnách a referenčních odděleních knihoven. (zdroj citace.com)

PokračováníO2 Active zdarma a navždy

o2 Potěšila mě nová „vánoční“ nabídka společnosti O2, kdy můžete na portále O2 Active serfovat zdarma. Možná si říkáte, vždyť to tady už bylo. Opak je pravdou, do 1.11.2007 se platilo prakticky za vše, zdarma bylo jen procházení portálem.

Nyní se O2 rozhodl jít po vzoru Vodafone a jeho nabídky SMS Gratis(můžete posílat SMS do všech sítí zdarma přes java aplikaci, která zobrazuje reklamy, určeno pouze pro studenty) a financovat provoz portálu O2 Active z reklamy. Konečně se tedy portál stal užitečný. Operátor tuto službu bere velmi vážně, o čemž svědčí samostatné internetové stránky, které zřídil – zdarmavmobilu.o2active.cz.

Společnost O2 také navázala strategické partnerství s vyhledávačem Centrum. Nyní tedy můžete na portále vyhledávat přes centrum.cz v katalogu státních institucí a firem. Zároveň můžete přistupovat zcela zdarma na email, který máte na centru. Dokonce chatovat na x-chatu a nebude vás to stát ani haléř. Tomu se snad ani nechce věřit, ale je toho ještě mnohem více.

PokračováníMod Rewrite aneb jak jsem vyřešil změnu domény blogu

Jak už jsem avizoval dříve, přesunul jsem blog na subdoménu. Důvody tu teď rozebírat nechci. Jaké je ale technické řešení, že nepřicházím o návštěvníky z vyhledávačů? To by alespoň část uživatelů mohlo zajímat.

Ve stručnosti zhrnu, co jsem potřeboval:Seminář PHP Frameworky proběhl bez mé účasti

Již když Jakub Vrána psal o akci Seminář PHP frameworky, věděl jsem, že se nebudu moct zúčastnit. Tou dobou jsem totiž lyžoval na Mölltalském ledovci na akci – Opening Mölltal 2007. Určitě se jednalo o velmi užitečné setkání, a tak alespoň musím dát za vděk některým přednášejícím, kteří umístili své přednášky na své stránky.

Pokračování